روش‌های بازیابی کلید خصوصی در کیف پول ارز دیجیتال

روش‌های بازیابی کلید خصوصی

فهرست مطالب

شما در دنیای رمز‌ارزها یک مسئولیت مهم دارید: «محافظت از کلید خصوصی!»

بازیابی کلید خصوصی در کیف پول یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین مواردی است که تریدرها و سرمایه‌گذاران حوزه ارز دیجیتال، بخصوص در ابتدای مسیر سرمایه‌گذاری خود، به آن برمی‌خورند.

با وجود این که در تمام مراجع و آموزش‌های کریپتویی، بارها بر اهمیت نگهداری و محافظت از کلید خصوصی ارز دیجیتال تأکید شده و می‌شود، باز هم ممکن است به هر علت، دسترسی خود را به کلید خصوصی (Private Key) از دست داده و نیاز به بازیابی آن داشته باشید.

در این مقاله از بلاگ بیتمکس قصد داریم تا علاوه بر تعریف کلید خصوصی در ارز دیجیتال و پرداختن به اهمیت حفاظت از آن، نحوه بازیابی کلید خصوصی در کیف پول ارز دیجیتال را به شما آموزش دهیم.

کلید خصوصی چیست؟

کلید خصوصی چیست

اگر کیف پول ارز دیجیتال خود را یک حساب بانکی در نظر بگیرید، کلید عمومی (Public Key) همان شماره حساب شما و کلید خصوصی (Private Key) هم رمز ورود به حساب بانکی‎تان خواهد بود.

در واقع کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال اجازه دسترسی، تبادل و انتقال سرمایه موجود در کیف پول را به هر فردی که آن را در اختیار داشته باشد می‌دهد؛ به همین علت است که به هیچ عنوان نباید کلید خصوصی خود را در اختیار یا دسترس دیگران قرار دهید. علاوه بر این، شما برای اقداماتی مانند بازیابی کیف پول ارز دیجیتال، ورود به سبد دارایی‌های خود در دستگاه‌های دیگر یا حتی انتقال ارز دیجیتال به سایر آدرس‌ها به کلید خصوصی کیف پول‌تان، نیاز خواهید داشت؛ به عبارت دیگر، کلید خصوصی در ارز دیجیتال یک کد ترکیبی متشکل از اعداد و حروف تصادفی بوده که شبیه به یک رمز عبور عمل می‌کند و در فرآیند رمزنگاری استفاده می‌شود. کاربرد کلید خصوصی غالباً در تایید تراکنش‌ها و احراز هویت مالکیت یک دارایی بلاکچینی است.

جالب است بدانید که کلید عمومی کیف پول یا همان آدرس والت شما با استفاده از کلید خصوصی رمزنگاری و ساخته می‌شود. 

اهمیت حفاظت از کلید خصوصی

اهمیت حفاظت از کلید خصوصی

کلید خصوصی بخشی بنیادی از ارزهای دیجیتال است که از کاربران در برابر سرقت و دسترسی غیرمجاز دیگران به دارایی‌هایشان محافظت می‌کند. همانطور که گفتیم، کلید خصوصی اجازه دسترسی و کنترل دارایی شما را به هر فردی که آن را داشته باشد می‌دهد و گم کردن یا فراموش کردن آن می‌تواند برای شما به قیمت از دست دادن تمام NFT‌ها و ارزهای دیجیتال موجود در کیف پولتان تمام شود!

پیشنهاد می‌کنیم که قبل از انتقال توکن‌های دیجیتال خود به یک کیف پول ارز دیجیتال، بهترین روش نگهداری و حفاظت از کلید خصوصی را انتخاب کنید تا نیاز به بازیابی کلید تراکنش نداشته باشید.

بهترین روش نگهداری از کلید خصوصی کیف پول دیجیتال

اگر شما کلید خصوصی خود را از دست دهید، دیگر قادر نخواهید بود که به کیف پول خود دسترسی پیدا کرده و ارزهای دیجیتال خود را خرج، برداشت یا منتقل کنید؛ به همین علت نیاز دارید کلید خصوصی خود را در محلی امن ذخیره و از آن محافظت کنید. روش‌های مختلفی برای ذخیره و نگهداری از کلید خصوصی ارز دیجیتال وجود دارد.

در ساده‌ترین حالت، می‌توانید کلید خصوصی را روی تکه کاغذی نوشته یا تایپ کنید به این روش، کیف پول کاغذی نیز گفته می‌شود. مشخصاً این روش امنیت چندان بالایی نداشته و بیشتر مناسب ذخیره کلید عمومی است.

بهترین روش نگهداری از کلید خصوصی

بعضی افراد از نرم‌افزارهایی برای ایجاد QRcode (بارکد) کلید خصوصی خود استفاده کرده و آن را روی کاغذ چاپ می‌‌کنند تا در زمان انجام تراکنش، به‌راحتی آن را اسکن کرده و ارزهای دیجیتال خود را انتقال دهند.

اگر تریدر نیستید و سرمایه‌گذاری بلندمدت دارید، بهتر است کلید خصوصی خود را در کاغذی یادداشت کرده و آن را در گاوصندوق یا صندوق امانات بانکی خود نگهداری کنید. برای دسترسی سریع‌تر به کلید خصوصی خود می‌توانید آن را در یک فایل ایمن شده با رمز عبور در سیستم کامپیوتری یا موبایل خود نگهداری کنید.

در بهترین حالت، کلیدهای خصوصی می‌توانند در یک کیف پول سرد یا سخت‌افزاری نگهداری شوند؛ این والت‌های سخت‌افزاری معمولاً از کارت‌هوشمند، USB یا دستگاه‌های بلوتوثی برای محافظت آفلاین از کلیدهای خصوصی شما استفاده می‌کنند و دسترسی به اینترنت ندارند؛ پس نگرانی بابت هک یا حمله سایبری نخواهید داشت.

نگهداری از کلید خصوصی در کیف پول حضانتی و غیرحضانتی

کیف پول حضانتی و غیرحضانتی

در حالت کلی دو نوع محل ذخیره کلید وجود دارد که هرکدام از آنها شامل دو نوع کیف پول مختلف هستند. کیف پول حضانتی نوعی از کیف پول است که در آن شخص دیگری، مانند یک صرافی ارز دیجیتال، کلیدهای خصوصی و عمومی شما را ذخیره می‌کند؛ در مقابل، کیف پول‌های غیرحضانتی نوعی والت کریپتویی هستند که در آنها تنها صاحب دارایی به کلیدهای خصوصی و عمومی خود دسترسی دارد. هردو دسته کیف‌ پول‌های حضانتی و غیرحضانتی شامل کیف‌پول‌های سرد (آفلاین و بدون دسترسی به اینترنت) و کیف پول‌های گرم (آنلاین و دارای دسترسی به اینترنت) هستند.

روش‌های بازیابی کیف پول ارز دیجیتال با کلیدهای خصوصی

یکی از کاربردهای مهم کلید خصوصی در دنیای رمز ارزها، بازیابی کیف پول ارز دیجیتال است. شما اولین بار در زمان ایجاد کیف پول ارز دیجیتال، کلید خصوصی و عبارت ریکاوری‎ خود را دریافت می‌کنید. اگر به هر دلیلی کلید خصوصی خود را فراموش کرده یا آن را از دست دادید، می‌توانید با استفاده از عبارت ریکاوری خود، کلید خصوصی را مجدداً ساخته و کیف پول خود را در هر دستگاه دلخواه بازیابی کنید.

روش‌های بازیابی کیف پول

برای بازیابی کیف پول خود با استفاده از کلید خصوصی، بعد از نصب کیف پول، به جای ایجاد یک والت جدید، گزینه import wallet را انتخاب کرده و بعد از آن کلید خصوصی (یا عبارت ریکاوری) خود را وارد کنید.

برای این کار شما می‌توانید QRcode کلید خصوصی خود را اسکن کنید تا کیف پول شما فوراً بازیابی شود و بتوانید به دارایی‌های خود دسترسی پیدا کنید.

(مراحل بالا ممکن است در کیف پول‌های مختلف کمی متفاوت باشد.) 

کلید خصوصی بیت کوین چگونه ساخته می‌شود؟

برای ساخت کلید خصوصی بیت کوین از روش‌های رندوم و تصادفی استفاده می‌شود که در آنها اعداد و حروف به صورت کاملاً اتفاقی در کنار یکدیگر قرار گرفته و یک کد ترکیبی طولانی و بی‌معنی شامل ۶۴ حرف و عدد را تشکیل می‌دهند. برای ساخت کلید خصوصی بیت کوین می‌توانید از ابزارهای نرم‌افزاری سازنده کد (مانند Glacier) یا حتی پرتاب تاس استفاده کنید.

بازیابی کلید خصوصی در کیف پول تراست والت

روش‌های بازیابی کیف پول

در برخی کیف پول‌های رمز ارزی مستقیماً نمی‌توان کلید خصوصی خود را مشاهده یا آن را بازیابی کرد؛ برای مثال برای دسترسی به کلید خصوصی کیف پول تراست والت، باید ابتدا عبارت ریکاوری خود را داشته باشید. 

برای این منظور لازم است یک برنامه امن آفلاین (مانند BIP39) را نصب و سپس با استفاده از عبارت بازیابی خود، کلید خصوصی‌تان را مشاهده و دریافت کنید.

اگر عبارت ریکاوری خود را برای بازیابی کلید خصوصی در کیف پول ندارید، کافی است مراحل کوتاه و ساده زیر را در Trust Wallet انجام دهید:

  • ابتدا وارد کیف پول تراست والت خود شده و از قسمت راست و پایین صفحه وارد منوی تنظیمات (setting) شوید.
  • بعد از آن کافی است گزینه کیف پول‌ها (Wallets) و سپس گزینه سه‌نقطه قرار گرفته در کنار عبارت Multi-coin Wallet 1 را انتخاب کرده تا بتوانید کلید خصوصی خود را مشاهده کنید.

کلام آخر

در این مقاله از بلاگ بیتمکس درباره کلید خصوصی ارز دیجیتال و اهمیت نگهداری از آن صحبت کردیم. کلید خصوصی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امنیت دارایی دیجیتال شما را در دنیای رمز‌ارزها تضمین می‌کند. با وجود این که بازیابی کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال امکان‌پذیر است، پیشنهاد می‌کنیم تا حد ممکن در حفظ و نگهداری از آن کوشا بوده و آن را گم نکنید.

مدیر سایت

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب

بیت کوین، مشهورترین ارز دیجیتال جهان، با افزایش ۱۵۰ درصدی در سال جاری، روز چهارشنبه از ۴۴ هزار دلار هم بالاتر رفت و برای اولین

بسیاری از ایرانیان با توجه به افزایش قیمت مداوم دلار دوست دارند برای حفظ ارزش سرمایه‌های خود، دلار خریداری کنند. با توجه به این‌که محبوبیت

BlackRock و Bitwise به‌تازگی پرونده‌های خود را برای صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF بیت کوین) اسپات در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده

مدیران شرکت‌های فعال صنعت کریپتوکارنسی، از شروع یک روند صعودی جدید در بازار کریپتو خبر داده‌اند و بسیاری از آن‌ها بر این باورند که بیت

تتر چیست؟ محبوب‌ترین، معروف‌ترین و پراستفاده‌ترین آلت کوین دنیای کریپتوکارنسی تتر است. قیمت تتر که آن را با نماد اختصاری (USDT) نمایش می‌دهند، تقریبا همیشه