اطلاعات بازار جهانی (24h)
350,187,495,684 USDT
24,859,743,047.83 IRT
166,691,028 IRT
171,724,368 IRT

ارز‌های جدید

اتریومETH

خرید / فروش
167,549,707.2
(-1.83%)

معرفی ارز دیجیتال اتریوم (ETH)

ارز دیجیتال اتر یا اتریوم (ETH) رمزارز بومی بلاکچینی با همین نام است. اتریوم شبکه‌ای بود که دنیای ارزهای دیجیتال را به قبل و بعد خود تقسیم کرد.

ایده این شبکه توسط «ویتالیک بوترین» (Vitalik Buterin) در سال ۲۰۱۳ ارائه و پروژه اتریوم به‌طور رسمی در سال ۲۰۱۵ وارد دنیای غیرمتمرکزها شد. اتریوم قرارداد هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز (DApps) را به فعالان حوزه بلاکچین معرفی کرد.

ارز اتر را می‌توان سوخت بلاکچین اتریوم دانست؛ هزینه تمامی تراکنش‌ها در بستر این بلاکچین تنها با ارز ETH قابل پرداخت است. اتریوم در نسخه ابتدایی، یک بلاکچین مبتنی‌بر سازوکار اثبات کار (Proof of Work) بود و ارز دیجیتال اتریوم در سال‌های نخست از طریق فرایند استخراج تولید می‌شد. اما برای افزایش سرعت و مقیاس‌پذیری شبکه و همچنین کاهش کارمزدها، توسعه‌دهندگان در به‌روزرسانی‌های بعدی الگوریتم بلاکچین اتریوم را به اثبات سهام (Proof of Stake) تغییر دادند؛ بنابراین امروزه امکان استیکینگ اتریوم فراهم است.

شما در صرافی بیتمکس می‌توانید قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال اتریوم را مشاهده کنید. همچنین بیتمکس امکان اتصال به بازار جهانی برای خرید و فروش ارز دیجیتال ETH را کاملا امن و سریع برای شما فراهم می‌کند.

 

کاربرد ارز دیجیتال اتریوم (ETH)

اصلی‌ترین کاربرد ارز دیجیتال اتریوم استفاده از آن به‌عنوان کارمزد در شبکه است. بلاکچین اتریوم یک بستر پرترافیک برای ایجاد و اجرای قراداد‌های هوشمند، پروژه‌های مختلف ارز دیجیتال و اپلیکیشن‌های دیفای محسوب می‌شود؛ پیاده‌سازی همه این پلتفرم‌ها و پروژه‌ها در بلاکچین اتریوم نیاز به پرداخت هزینه دارد. به این هزینه کارمزد، گس (Gas) یا فی شبکه می‌گویند؛ گس شبکه اتریوم همان واحدهای ارز دیجیتال ETH هستند.

همچنین اتریوم باتوجه به تاریخچه قیمتی که دارد، می‌تواند یک گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری باشد. در کنار این‌‌ها از ETH می‌توان در نقل‌وانتقالات مالی در سطح بین‌المللی استفاده کرد.

 

خرید و فروش ارز دیجیتال اتریوم (ETH)

حجم خرید و فروش ارز دیجیتال اتریوم از زمان عرضه تاکنون همواره زیاد بوده است. ارز ETH به‌عنوان دومین کریپتوکرنسی محبوب شناخته می‌شود و همواره بعد از ارز دیجیتال بیت کوین در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. می‌توان گفت همه کیف پول‌ها و صرافی‌های معتبر رمزارزی از ارز دیجیتال ETH پشتیبانی می‌کنند.

در زمان نگارش این مطلب (آگوست ۲۰۲۳) اتریوم مثل همیشه در رتبه دوم فهرست کریپتوکرنسی‌ها و فقط یک پله پایین‌تر از بیت کوین قرار دارد. لازم به‌ذکر است که برای عرضه نهایی ارز ETH محدودیتی تعیین نشده است.

 

ارز دیجیتال اتریوم (ETH) چه مزایایی دارد؟ 

  • یک دارایی امن برای سرمایه‌گذاری
  • امکان پرداخت هزینه ایجاد و اجرای پلتفرم‌ها و پروژه‌های مختلف در بلاکچین اتریوم
  • امکان استیکینگ ارز اتریوم در نسخه‌های جدید و کسب درآمد از آن

 

قیمت ارز دیجیتال اتریوم (ETH)

قیمت ارز دیجیتال اتریوم در سال‌های اخیر نوسانات بسیاری را تجربه کرده؛ بالاترین قیمت ارز دیجیتال ETH مربوط به نوامبر سال ۲۰۲۱ است که این رمزارز در محدوده قیمتی ۴,۸۹۰ دلار معامله می‌شد. پایین‌ترین نرخ ثبت شده برای اتریوم نیز در اکتبر ۲۰۱۵ (سال عرضه) ثبت شده که قیمت هر واحد اتر حدود ۰/۴ دلار بود.

در زمان نگارش این مطلب (آگوست ۲۰۲۳) قیمت ارز دیجیتال اتریوم در محدوده ۱,۶۷۰ دلار معامله می‌شود. ارزش بازار این رمزارز نیز در محدوده ۲۰۰ میلیارد دلار قرار دارد.

 

خرید ارز دیجیتال اتریوم (ETH) در صرافی بیتمکس

برای خرید ارز دیجیتال ETH در صرافی بیتمکس، باید یک حساب کاربری بسازید. سپس می‌توانید با خاطری آسوده از این صرافی ارز اتریوم خریداری کنید. 

هنگام خرید اتریوم از بیتمکس در قدم اول باید کیف پول حساب کاربری خود را شارژ کرده و یکی از دو بازار سریع یا حرفه‌ای را انتخاب کنید.

  • بازار معامله سریع: سواپ درواقع به‌معنای تبدیل سریع یک ارز به ارز دیگر است. با استفاده از روش سواپ یا فروش سریع شما می‌توانید به‌طور مستقیم تومان یا کوین موردنظر خود را در چند دقیقه به اتریوم تبدیل کنید.
  • بازار معامله حرفه‌ای: در بازار حرفه‌ای شرایط کمی متفاوت است. در بازار حرفه‌ای بیتمکس شما می‌توانید با قیمت موردنظر خود سفارش خرید ارز دیجیتال اتریوم را ثبت کنید و منتظر تکمیل آن باشید. امکان بررسی سفارش و قیمت پیشنهادی سایر کاربران نیز در این روش فراهم است.

در بازار حرفه‌ای امکان تبدیل مستقیم تومان به ارز دیجیتال ETH‌ وجود ندارد. برای خرید ETH در این روش، ابتدا باید تومان خود را به تتر تبدیل کرده، سپس تتر را تبدیل به ارز اتریوم کنید.

 

فروش ارز دیجیتال اتریوم (ETH) در صرافی بیتمکس

برای فروش ارز دیجیتال اتریوم در بیتمکس باید وارد حساب کاربری خود شوید و یکی از دو بازار سریع یا حرفه‌ای را انتخاب کنید.

  • بازار معامله سریع: گفتیم سواپ به معنی تبدیل سریع یک ارز به ارز دیگر است؛ در بازار سریع بیتمکس شما می‌توانید ETH خود را در کمتر از چند دقیقه مستقیما به تومان یا کوین موردنظر خود، تبدیل کنید
  • بازار معامله حرفه‌ای: در بازار حرفه‌ای بیتمکس شما می‌تواند با قیمت پیشنهادی سفارش فروش ارز دیجیتال ETH ثبت کنید و منتظر بمانید تا سفارش تکمیل شود. در این بازار بررسی سفارش‌ها و قیمت‌های پیشنهادی دیگران نیز امکان‌پذیر است.

توجه داشته باشید در بازار حرفه‌ای امکان تبدیل مستقیم ارز دیجیتال اتریوم‌ به تومان یا ارزهای دیگر وجود ندارد. برای فروش ETH با این روش، ابتدا باید اتریوم خود را به تتر و سپس تتر را تبدیل به تومان تبدیل کنید.

فراموش نکنید که برای برداشت تومانی، باید مراحل احرازهویت شما در بیتمکس کامل شده باشد. فرایند احرازهویت در صرافی بیتمکس کم‌تر از یک دقیقه زمان می‌برد. تکمیل فرایند ثبت‌نام با افزودن کارت بانکی و تایید هویت شما انجام می‌شود. 

توجه: بعد از ثبت برداشت تومانی اگر کارت بانکی مقصد در لیست تسویه آنی قرار داشته باشد، بلافاصله مبلغ مورد نظر به حساب بانکی شما اضافه خواهد شد.