صرافی ارز دیجیتال چیست؟ آشنایی با انواع صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی-ارز-دیجیتال-چیست

فهرست مطالب

بایننس، کوین بیس، کوینکس، کوکوین و… این کلماتی که می‌بینید اسم سیاره‌های جدید یا اصطلاحات فضای مجازی نیست. بلکه نام صرافی‌های ارز دیجیتال هستند که می‌توانید در آن‌ها کریپتو بخرید و انواع معاملات رمز ارزها را انجام دهید.

وقتی تصمیم می‌گیرید بیت کوین، اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری را بخرید، باید در قدم اول یک حساب کاربری در یک پلتفرم معاملاتی کریپتو ایجاد کنید تا به واسطه آن پول خود را با دارایی‌های دیجیتال مبادله کنید.

چیزی که بیشتر از همه باید به آن توجه کنید، این است که بدانید چرا انتخاب صرافی مناسب ارز دیجیتال مهم است و قبل از انتخاب صرافی باید تحقیق و بررسی‌های لازم را انجام دهید.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی‌های ارز دیجیتال (Cryptocurrency exchange) درواقع پلتفرم‌هایی هستند که می‌توانید در آن‌ها رمز ارز بخرید و بفروشید. همچنین از طریق صرافی‌های دیجیتال امکان مبادله یک رمز ارز با دیگری وجود دارد. مثلا می‌توانید بیت کوین را به لایت کوین تبدیل کنید یا اقدام به خرید کریپتو با ارز رایج کشور کنید.

صرافی‌ها منعکس کننده قیمت‌های فعلی بازار ارزهای دیجیتال هستند که می توانید آن‌ها را خریداری کرده و به تومان تبدیل کنید. 

نمی‌توان گفت کدام بهترین صرافی ارز دیجیتال کدام است؛ چون هر کسی با توجه به میزان سرمایه و اهدافی که در نظر دارد، درمورد انتخاب صرافی مناسب خود تصمیم می‌گیرد. شاید شما فقط به دنبال سرمایه‌گذاری روی کوین خاصی هستید یا فقط قصد دارید درمورد حوزه کریپتو و شیوه سرمایه‌گذاری در آن بیشتر یاد بگیرید. برای هر یک از این اهداف، باید صرافی مناسب و مطمئنی انتخاب کنید.

کاربرد صرافی‌های ارز دیجیتال

انواع صرافی ارز دیجیتال

در ادامه به معرفی انواع مختلف صرافی‌های ارز دیجیتال می‌پردازیم:

  • 1. صرافی‌های متمرکز

فعالیت صرافی متمرکز ارز دیجیتال (Centralized Exchange) زیر نظر ارگان‌ها و نهادهای خاصی است و به عنوان یک واسطه بین خریدار و فروشنده عمل می‌کند. این نوع صرافی از طریق دریافت کارمزد هر تراکنش کسب درآمد می‌کند.

ازجمله صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال مشهور در جهان می‌توان به بایننس، کوین بیس، کراکن و کوکوین اشاره کرد. این صرافی‌ها به سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهند تا دارایی‌های دیجیتالی خود را بخرند، بفروشند یا سفارش‌گذاری کنند. 

سفارش‌گذاری ارزهای دیجیتال (لینک به خرید و فروش) در صرافی‌ها براساس قیمت تعیین شده اولویت بندی می‌شوند. از این رو قیمت هر دارایی دیجیتال به مقدار عرضه و تقاضای آن بستگی دارد. صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال می‌توانند تصمیم بگیرند کدام دارایی دیجیتال اجازه داد و ستد در آن‌جا را دارد. این موضوع باعث می‌شود این صرافی‌ها فضای امنی برای سرمایه‌گذاری باشند.

  • 2. صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی غیرمتمرکز (Decentralized Exchange) نوع دیگری از صرافی‌های ارز دیجیتال است که امکان انجام تراکنش‌های همتا به همتا را مستقیماً از کیف پول دیجیتالی شما بدون حضور واسطه فراهم می‌کند. دارایی شما در صرافی‌های غیرمتمرکز دیگر زیر نظر صرافی نیست و تمام معاملات شما به شکل هوشمند انجام می‌شود.

برخلاف صرافی متمرکز، در این نوع از صرافی شما بدون اینکه کسانی یا ارگانی روی معامله‌ها یا دارایی‌تان نظارت یا کنترل داشته باشد، می‌توانید به خرید و فروش و معامله ارزهای دیجیتال بپردازید.

ازجمله محبوب‌ترین و مشهورترین صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال در جهان می‌توان به یونی سواپ (UniSwap) اشاره کرد. 

  • 3. صرافی همتا به همتا

در صرافی‌های همتا به همتا (Peer-to-Peer) دو شخص با هم و به شکل مستقیم معامله می‌کنند و کاربران در آن می‌توانند لیست انواع رمز ارزها را با قیمت‌گذاری دلخواهشان مشاهده کرده و با هر کدام که می‌خواهند معامله کنند.

در این نوع از صرافی، امتیازات کاربران است که لیست خرید و فروش‌ها را تعیین می‌کند؛ به این معنی که کاربرانی که تعداد معاملاتشان بیشتر است، شانس بیشتری برای دیده شدن آگهی دارند و آگهی آن‌ها همیشه در بالای لیست دیده می‌شود.

همچنین برای جلوگیری از هر نوع سوءاستفاده یا کلاهبرداری در این صرافی‌ها، کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را قفل کنند و در زمان انجام معامله گزینه تایید داشته باشند. ازجمله بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال همتا به همتا می توان به لوکال بیتکوینز (LocalBitcoins) اشاره کرد.

  • 4. صرافی مشتقه (Futures و Options)

در صرافی‌های مشتقه (derivatives exchanges) کاربران می‌توانند معامله قراردادهای آتی «Futures» یا اختیار «Options» را انجام دهند. در این نوع از صرافی، معاملات رمز ارزها با دریافت اهرم امکان‌پذیر است؛ به این معنی که شما می‌توانید مقداری پول مجازی از صرافی قرض بگیرید که اصطلاحا به آن اهرم (Leverage) می‌گویند. با اهرم‌ها می‌توانید تا چند برابر سرمایه‌ای که دارید، در بازار رمز ارزها معامله انجام دهید.

نکته‌ای که در این نوع از صرافی‌ها وجود دارد این است که امکان لیکویید شدن در آن‌ها وجود دارد. لیکویید یعنی هر چه از اهرم بیشتری استفاده شود، خطر اینکه کل سرمایه از دست برود بیشتر است و اگر کاربری کل سرمایه‌اش را از دست بدهد، لیکویید می‌شود.

در صرافی‌های ارز دیجیتال مشتقه، برخلاف دیگر صرافی‌ها می‌توانید از روند نزولی معاملات هم سود دریافت کنید. اگر به تازگی وارد بازار رمز ارزها شده‌اید، توصیه می‌شود فعلا در این نوع از صرافی‌ها فعالیت نداشته باشید؛ چون ممکن است با کوچک‌ترین اشتباه، کل سرمایه‌تان از دست برود.

بهترین صرافی آنلاین ارز دیجیتال چه ویژگی‌هایی دارد؟

عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند یک صرافی را در لیست برترین ها قرار دهند. ویژگی‌هایی مثل پشتیبانی ۲۴ ساعته، داشتن اپلیکیشن موبایل و میزان کارمزد دریافتی. ازجمله ویژگی‌های مهمی که یک صرافی ارز دیجیتال خوب باید داشته باشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امنیت

ارزهای دیجیتال را هیچ نهاد مرکزی پشتیبانی نمی‌کند؛ به همین دلیل دارایی‌های ارز دیجیتال شما مثل پول فیات در بانک محافظت نمی‌شود. بعضی از صرافی‌ها مثل کوین بیس و جمینی موجودی دلاری کاربرانشان را بیمه می‌کنند. البته این بیمه برای دارایی ارزهای دیجیتال اعمال نمی‌شود.

بعضی از صرافی‌های دیگر برای حفاظت از دارایی کاربرانشان سیاست‌های بیمه‌ای خاص خود را دارند. این سیاست‌ها از ارزهای دیجیتال کاربران دربرابر هک یا کلاهبرداری محافظت می‌کند. اما بیشتر صرافی‌های آنلاین دیگر، برای حفاظت از دارایی مشتریان خود، به جای اعمال سیاست‌های بیمه‌ای، از شیوه‌های امنیتی خاص خود مثل احراز هویت دو مرحله‌ای بهره می‌برند.

به طور کلی قبل از انتخاب صرافی ارز دیجیتال، باید درمورد امنیت آن و سیاست‌های امنیتی که به کار می‌برد تحقیقات لازم را انجام بدهید. اکثر صرافی‌ها وارد شدن به حساب کاربری را به این شکل ترتیب داده‌اند که هر بار کدی به شماره موبایل کاربر ارسال می‌شود که از طریق آن می‌تواند به پروفایل خود دسترسی داشته باشد.

  • حجم معاملات

اگر قصد خرید، فروش یا معامله ارز دیجیتال داشته باشید، صرافی که انتخاب می‌کنید باید حجم معاملات کافی داشته باشد. از این راه است که مطمئن می‌شوید دارایی شما نقدینگی لازم را دارد و هر زمان که بخواهید می‌توانید آن‌ها را بفروشید. اغلب صرافی‌های محبوب و مشهور بیشترین حجم معاملات را به نسبت باقی صرافی‌ها دارند. 

  • تنوع رمز ارزی

هر صرافی ممکن است ارزهای دیجیتال خاصی را برای خرید و فروش به کاربرانش ارائه کند؛ بنابراین اگر قصد یا فروش یک رمز ارز خاص را دارید، باید در قدم اول مطمئن شوید که صرافی مورد نظر شما این ارز را پشتیبانی می‌کند.

  • منابع آموزشی مناسب

بیشترین اولویت برای مبتدیان حوزه رمز ارز در هنگام انتخاب صرافی، کسب اطلاعات بیشتر درمورد ارزهای مختلف و فناوری بلاک چین است. یک صرافی خوب و حرفه‌ای باید هر روز چیز جدید برای ارائه به کاربرانش و به‌روز کردن اطلاعات آن‌ها داشته باشد.

دوره‌های آموزشی و مقالاتی که در سایت صرافی‌ها وجود دارند، به کاربران کمک می‌کنند تا درمورد بازار ارزهای دیجیتال، تاریخچه و نوآوری‌ها اطلاعات کسب کنند.

  • کیف پول اختصاصی

سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال همیشه به دنبال جایی امن برای نگهداری و ذخیره‌سازی دارایی‌های خود هستند. بیشتر صرافی‌های محبوب و حرفه‌ای، این امکان را به کاربران خود می‌دهند تا ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول اختصاصی خود نگه دارند.

این موضوع به‌خصوص برای کسانی که به تازگی وارد بازار رمز ارز شده‌اند مهم است؛ این افراد می‌توانند دارایی‌های خود را در کیف پول صرافی ذخیره کنند تا زمانی که بتوانند تجربه کافی به دست آورند و کیف پول مخصوص به خود را تهیه کنند.

  • اطلاعات مربوط به مالیات

صرافی‌ها هم مانند هر کسب‌کار دیگری باید اظهار نامه مالیاتی پر کرده و آن را به سازمان امور مالیات ارائه کنند. اما تفاوت آن با مالیات کسب‌وکارهای دیگر این است که صرافی‌ها باید هر نوع معامله ارز دیجیتال که به عنوان سود سرمایه در آن‌ها صورت می‌گیرد، در اظهارنامه مالیاتی‌شان گزارش دهند. 

نحوه انجام معامله در صرافی‌های ارز دیجیتال

برای خرید یا فروش ارزهای دیجیتال از طریق صرافی‌ها، در قدم اول باید در یک صرافی معتبر ثبت نام کنید. بعد از انجام مراحل احراز هویت، می‌توانید کیف پول خود را به مقداری که می‌خواهید شارژ کنید و آن را به تتر تبدیل کنید.

بعد از آن می‌توانید ارز دیجیتال دلخواهتان را بخرید یا انواع معاملات را انجام دهید. بهتر است یک کیف پول رمز ارزی مناسب به منظور ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال خود تهیه کنید. بعد از آن با هر بار خرید ارز دیجیتال جدید، می‌توانید آن را در کیف پول نرم افزاری یا سخت افزاری‌تان نگهداری کنید.

آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی بیتمکس

پلتفرم تبادلات رمز ارزی بیتمکس، سریع‌ترین و امن‌ترین بازار معاملاتی رمز ارز را برای کاربران ایرانی فراهم کرده است. در بیتمکس بدون واسطه و محدودیت، می‌توانید ارز دیجیتال بخرید و بفروشید. کافی است در صرافی بیتمکس حساب کاربری بسازید و وارد بازار معاملاتی ارزها شوید.

در بیتمکس می‌توانید تمام ارزهای دیجیتال را به تتر تبدیل کنید. همچنین امکان تبدیل آن به ریال و برداشت آن هم برای شما وجود دارد. خرید و فروش تتر در بیتمکس با کمک تیم امنیتی قوی و حرفه‌ای آن انجام می‌شود و شما می‌توانید با خیالی راحت به معامله این رمز ارز در بازار جهانی بپردازید.

برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی بیتمکس، بعد از ثبت نام و ورود به حساب کاربری، می‌توانید به بازار حرفه‌ای ارزهای دیجیتال وارد شوید. بعد از آن با تبدیل تومان به تتر می‌توانید ارز دیجیتال بخرید. همچنین با تبدیل هر رمز ارزی به تتر و تبدیل آن به تومان به راحتی می‌توانید دارایی‌های دیجیتالی خود را بفروشید.

همچنین با قابلیت معامله سریع یا سواپ (Swap) در بیتمکس، می‌توانید به صورت مستقیم تتر را با هر رمز ارز دیگری مبادله کنید. در این روش دیگر نیازی به تبدیل تتر به ارز رایج کشور نیست. بلکه می‌توانید در طی یک مرحله معادل رمز ارز پرداختی‌تان را دریافت کنید. در معامله سریع، کارمزد کمتری پرداخت می‌کنید و سرعت معامله‌تان بسیار بیشتر است.

با بیتمکس می‌توانید سرمایه خود را به شکلی امن و راحت نگهداری کنید و به یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای تبدیل شوید!

مدیر سایت

مدیر سایت

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب

بیت کوین، مشهورترین ارز دیجیتال جهان، با افزایش ۱۵۰ درصدی در سال جاری، روز چهارشنبه از ۴۴ هزار دلار هم بالاتر رفت و برای اولین […]

بسیاری از ایرانیان با توجه به افزایش قیمت مداوم دلار دوست دارند برای حفظ ارزش سرمایه‌های خود، دلار خریداری کنند. با توجه به این‌که محبوبیت […]

BlackRock و Bitwise به‌تازگی پرونده‌های خود را برای صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF بیت کوین) اسپات در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده […]

مدیران شرکت‌های فعال صنعت کریپتوکارنسی، از شروع یک روند صعودی جدید در بازار کریپتو خبر داده‌اند و بسیاری از آن‌ها بر این باورند که بیت […]

تتر چیست؟ محبوب‌ترین، معروف‌ترین و پراستفاده‌ترین آلت کوین دنیای کریپتوکارنسی تتر است. قیمت تتر که آن را با نماد اختصاری (USDT) نمایش می‌دهند، تقریبا همیشه […]